Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský -

11 českých hudebníků, kteří se prosadili v zahraničí

Česká scéna si z mnoha důvodů hraje hlavně na vlastním písečku. V zahraničí nadále prorážejí spíš skupiny anebo jednotlivci. Někdo ještě v devadesátkách, dalšího vynesl vzmáhající se trend, jiný skoro omylem, a přitom nevystrčil paty z androše. Představme si jedenáct neúspěšnějších v abecedním pořadí.

1. Gipsy.cz

Třaskavá směs hip hopu, popu a balkánské dechovky Radka Bangu a spol. vystřelila na Glastonbury (2007), do MTV a jejich druhé album Reprezent se čtyři týdny drželo na 2. místě World Music Chart Europe. Krom toho si zahráli s Gogol Bordello. Jediný, a to dost sporný neúspěch, který má gipsy.cz zatím na kontě, je nula bodů v prvním semifinále Eurovize.

2. Gutalax

Že letos na Brutalu toi toi diving viděl o půl jedenácté plný pevnostní příkop nebyla nehoda. Fekální humoristé jsou ohromně populární hlavně v Mexiku. Půdu pod nohama jim paradoxně připravili už čeští vojáci, kteří sem v 60. letech 19. století za císaře Maxmiliánovi zavlekli polku, z níž tento zábavový grindcore přirozeně vychází.

3. Ecstasy of Saint Theresa

Jan P. Muchow dnes hlavně skládá filmovou hudbu a produkuje, „špaldamatka“ a herečka Kateřina Winterová v Herbáři popularizuje zdravý životní styl, ale vždycky to tak nebylo. Jejich nápaditá shoegazová kapela na chvíli přerostla svoji velký inspiraci, My Bloody Valentine. Zaujala redaktora Johna Peela, který její EP dostal do éteru BBC.

4. Iva Bittová

Houslistka, zpěvačka a skladatelka vychází z moravského a romského folklóru, ale jinak nezná žánrové ani jiná omezení. Jejího druhého sólového alba Svatba si všiml anglický perkusionista Chrisem Cutlerem, který ji představil zahraničnímu publiku. Od té doby vystupuje po celé Evropě, ve Spojených státech a v Japonsku.

5. Jan Hammer

Syn jazzové zpěvačky Vlasty Průchové ještě jako zázračné dítě (tj. v sedmnácti) napsal hudbu pro Šíleně smutnou princeznu. V osmašedesátém emigroval do Států, kde vystudoval Berklee vysokou školu hudby a hrál s Johnem McLaughlinem v jazzrockových Mahavishnu Orchestra. Skutečně průlomová se však pro něj stala zakázka na hudbu pro kriminální seriál Miami Vice.

6. Krabathor

Spolu s polskými Vader se Krabathor jako jedna z prvních východoevropských deathových kapel výrazněji prosadila za bývalou Železnou oponou. Slibně započaté dílo ale bohužel nemělo dlouhé trvání. Kapela se rozpadla na konci 90. let. Více v rozhovoru s kapelníkem Brunem.

7. Malignant Tumour

Ostravská kapela vznikla už v roce 1991, ale její chvíle přišla až na začátku tisíciletí, když Bilos potkal Šimka. Na tehdejší boom indie retro hoblovaček odpověděli pořádně přepálenou crustovou parodií Motörhead a východní Evropa i s půlkou latinské Ameriky byla jejich.

8. Master‘s Hammer

Punk i thrash jim přišli málo a chtěli udělat něco absolutně totálně maximálního. Tehdejší studenti UMPRUM František Štorm a Milan Fibiger stvořili jedno z prvních blackmetalových alb jako slepci housle. Pak se k albu Rituál dostal Fenriz z Darkthrone a z cynické recese byl najednou kult.

9. Modern Day Babylon

Jedním z prvních pokojových kytaristů, kteří na ambientní základ roubovali riffy Meshuggah, a pak složili kapelu, byl také Tomáš Raclavský z Teplic. Jeho Modern Day Babylon, které mimochodem uvidíte i na letošním Festiwallu, z toho těží dodnes, třebaže databáze Got Djent, na níž mívali poměrně vysoký rating, už je dnes mimo provoz.

10. Mydy Rabycad

Skvostnou kariéru kdysi elektroswingové, nyní spíš čistě elektronické kapely pomohl vybudovat manažer a taky zvukař Petr Blažek. Pod jeho vlivem kapela kolem charismatické zpěvačky Žofie Dařbujánové přerostla retro tančírny a jako teprve druhá česká kapela si zahráli na Glastonbury. První byli už zmínění Gipsy.cz.

11. Už jsme doma

Jen tak ledajaké kapele se nepoštěstí, aby ji David Fricke z Rolling Stone přirovnal k Franku Zappovi a John Zornovi. Jeho pozornost si získali originální fúzí punku a avantgardy i vytrvalým koncertováním. Často se vracejí například do Francie, Japonska nebo Spojených Států.

Nezapomněli jsme na nikoho? Pokud ano, prosím, pak neváhejte a omlaťte nám jeho dílo o hlavu v diskuzi pod článkem.

Tagy top 10 česká hudba v zahraničí

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY