5 věcí, na kterých by kytaristé určitě neměli šetřit
První kapela, první koncerty, první zkušenosti. Jak to všechno přežít a mít chuť jít dál? Nemám recept na všechno, ale vím, že peněz není nikdy nazbyt. Jsou ale věci, na kterých se rozhodně nevyplatí šetřit. Vybírám pět z nich, které pro začátek kytaristů považuji za nejdůležitější.
1. Kytara
Musí vás bavit, být spolehlivá a hlavně ladit. I na Frontmanovi najdete rady, jak takovou najít, proto jen připomínám, že každá další krabička, každá stovka na zesilovači ubírá tomu hlavnímu, na co hrajete – totiž kytaře. Všechno ostatní je půjčitelné, nahraditelné, ale nástroj, na který cvičíte, zkoušíte a hrajete koncerty je nejpodstatnější. Na něm pilujete svoji techniku a svůj tón. Klidně bych radil místo pěti efektů koupit jeden multiefekt (i slabší), ale hlavně dobrou kytaru.
2. Ladička
Nikdo z těch, kteří se přijdou na váš koncert pobavit si nebude pamatovat, jak krásně zní váš delay v pátém taktu a o kolik je lepší než ten levný. Jména na zesilovačích a kombech pro vaše publikum moc neznamenají. Všichni si ale budou pamatovat, že něco bylo blbě, divný – a byla to vaše rozladěná kytara. Budou si to pamatovat možná i vaši budoucí spoluhráči ze spřátelených kapel. Ladička je prostě základ, který vás bude provázet pořád, je to váš krok číslo jedna na pódiu. Koukněte zde na tipy, jak si ji správně vybrat. Osobně jsem se po letech konečně dočkal super ladičky Polytune. Super proto, že zatlumí signál (nikoho neruším), rychle najde, která ze šesti strun je mimo a hlavně je všude vidět, ať svítí osvětlovač nebo sluníčko. A zde dodávám – nešetřete ani na strunách, starejte se o ně a vytvořte si zvyk, který se vám časem vyplatí i finančně. Ušetřit na koncertě sto pade na tom, že odehraju na neladících strunách je nesoudné.
S Jaredem se můžete naučit i nějaké první vychytávky...
3. Kabel
Dokud ho neztratíte, nebo vám ho „kamarád“ nevrátí, platí to samé jako o ladičce. Není nic horšího než pedalboard plný dobrých krabiček propojený šuntovým kabelem. Konec je nevyhnutelný – zatímco zpěvák vymýšlí jak zabavit publikum, vy hledáte, který ten kabel právě přestal hrát. To nechcete. Na začátku vaší hudební dráhy by měl kabel splňovat hlavně základní kritérium, kterým je spolehlivost. Doporučuji kabel střední třídy s bytelnými jacky, spíše tlustší (zjednodušeně řečeno). Tisíckrát víc platí kritérium spolehlivosti pro propojky mezi efekty.
4. Stojan na kytaru
K čemu to všechno, když vaši kytaru (opřenou o kombo) shodí náhodný kolemjdoucí. Zvláště v klubech máte nula kontroly nad tím, kdo vám po pódiu s vašimi věcmi chodí. Je hezké, že vy kolem svého nástroje našlapujete po špičkách, ale od ostatních to nečekejte. O kytarových úrazech v domácím prostředí (v mém případě idiotsky, nelze říci jinak, kytara opřená o stůl, což předcházelo konci jedné z nich). Stojan by měl být stabilní, nejlépe trojnožka. Je to investice do budoucna a rád bude nosit i daleko lepší nástroje než máte teď. Ten, který máte teď, ale ochrání natolik, že ho dobře prodáte. Do stejné kategorie patří i popruh a hlavně zámky na rolny.
Někdy vám nepomůže už ani lepidlo...
5. (Nejlépe) pevný futrál na kytaru
Po přečtení předchozího je vám to asi jasné. Možná, že vy jste opatrní, ale ti, co vám kytaru hodí do auta pod klávesy a kopák, ne. A nic si na nich nevezmete. Jasně, ne každý se chce v MHD tahat s rakví, ale i mezi soft obaly jsou značné rozdíly. Kritéria? Spolehlivé popruhy a zip, „tlumiče“ v nárazových zónách (spodek, který budete pokládat na zem, krk kytary), ideálně nepromokavost. Stejně jako ladička, kabel a stojan na kytaru, i futrál, když dobře vyberete, vás bude provázet celou vaší hudební kariérou. Její délku mimo jiné určí to, jak se chováte ke svému tělu, hlavně uším. Pokud z nějakého důvodu hrajete tak nahlas, že vám (zatím jen občas) cinká v uších, trh nabízí pohodlné chrániče sluchu.
Napadá vás ještě něco, na čem byste určitě neměli šetřit? Podělte se s námi. Přeji vám, ať vám to ladí, nebrumí, nepadá a ladně se vám pluje hmatníkem!
Tento text vyšel u příležitosti letos už 11. narozenin Frontmana, kdy se ohlížíme za inspirativními články magazínu. Poprvé byl text zveřejněn 26. února 2016.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.