8 českých hudebníků úspěšných v zahraničí podle čtenářů Frontmana
V diskuzi pod jedenáctkou v cizině nejúspěšnějších tuzemských hudebníků se brzy vyrojila další jména. Některá byla spíš zbožnými přáními, další přímo provokovala, nicméně věcné návrhy převažovaly. Z těch jsem nakonec sestavil ještě jednu, abecedně seřazenou a ryze čtenářskou topku.
1. Floex
Herní průmysl změnil filmový jazyk (typické příklady: Hardcore Henry a série o Johnu Wickovi) i ten hudební a Tomáš Dvořák byl u toho. Floexovu hudbu proslavily hra Machinarium (2009) a především PC trilogie Samorost (2006-2016). Zejména zvuková stopa druhého dílu získala cenu Net Festivalu v Soulu a Flash Forward Award za rok 2006 v kategorii původní zvuk.
2. George Mraz
Jazzový kontrabasista emigroval ještě před 21. srpnem 1968 z ČSSR do NSR, a odtud později dál do USA. Tam se z Jiřího Mráze stal George Mraz, absolvent Berklee, a také jeden z nahrávačů Elly Fitzgerald. Jammoval však i s jinými významnými jazzmany: Johnem Abercrombiem, Tommym Flanaganem, Michelem Petruccianim nebo Johnem Scofieldem.
3. Manon Meurt
My Bloody Valentine, kteří kdysi Ecstasy of Saint Theresa ponoukli si civět na špičky bot, vytáhli nahoru na prkna, která znamenají svět, také Manon Meurt. Kruh se uzavřel, když druhou desku shoegazové kapely z Rakovníka produkoval Jan P. Muchow.
4. Miroslav Vitouš
Jazzový kontrabasista a baskytarista se kdysi v Junior Triu sešel s Janem Hammerem, a třebaže neemigroval, v cizině se neztratil. Získal stipendium na Berklee, jeho album Now He Sings, Now He Sobs (1968) bylo před dvaceti lety uvedeno do síně slávy cen Grammy a aby toho nebylo málo, spolupracoval s Milesem Davisem nebo Joem Zawinulem.
5. Ondřej Pivec
Zahrál si s Billym Cobhamem, Wu-Tang Clanem nebo Yvonne Sanchez. Producent, skladatel a klávesista se může pochlubit záviděníhodnými referencemi zrovna jako americkým občanstvím. Získal ho letos v březnu.
6. Please the Trees
Úsporná indierocková kapela Václava Havelky III svoji uhlíkovou stopu snižuje vysazením stromu o každé štaci a poslední tři severoamerická turné spojila s nahráváním. Loni se také blýskli na turné po boku Mudhoney.
7. Sunshine
Třem prodavačům desek změnil život německý koncert, na kterém se potkali s šéfem amerického vydavatelství GSL Sonnym Kayem. Jejich dlouhohrajícímu debutu Hysterical Stereo Loops, Beats and Bloody Lips zajistil severoamerickou distribuci a první turné po Státech. Další cesty po Británii, Francii, Japonsku, Německu a Rusku následovaly.
8. Věra Bílá
Média ani image jí nezajímaly, prý neznala ani noty, a přesto patřila k nejvýraznějším tvářím tuzemské etnické hudby (Iva Bittová, Ida Kelarová, Jarmila Šuláková). V zahraničí ji do širokého povědomí uvedl Francouz českého původu Jiří Smetana. Jeho snaha však dost často zprudka narážela na její sebedestruktivní povahu.
Ani teď není výčet zdaleka úplný, například bez basáka Ivana Krále (David Bowie, Iggy Pop, John Cale, Patti Smith, Pearl Jam, U2), nebo idola (postaršího) německého publika Karla Gotta. Někdo dokonce navrhoval i Traband a zmínit lze určitě i Dva, kteří vyhráli nezávislého herního Oscara. Jenže co vypovídá o zahraničním úspěchu? Velikost obecenstva? Prestižní ceny? Objevilo se v tuzemsku nové jméno, které by bylo s to udělat díru do světa? A potřebujeme vůbec někoho takového? Pojďme si o tom promluvit.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.