A Bow To Bowie: kraďte inspirativně taky
O úmrtí známého chameleona už bylo napsáno dost a o jeho odkazu ještě víc. Podstatné je u Bowieho také to, že si pokaždé z aktuální muziky dokázal bezuzdně vyzobávat to nejlepší a zužitkovávat to ve své tvorbě. Co se teď pro jednou inspirovat zase od něj?
„David Bowie byl pro mne osobou překračující hranice žánrů. Vybíral si do svých kapel zajímavé muzikanty, uměl vtipně využít podněty nejen z různých hudebních světů, ale i divadla či výtvarného umění,” říká organizátor zajímavé akce v pražském JazzDocku, saxofonista Jakub Doležal. Soudím, že 16. března to bude stát za to.
Na večírku s podtitulkem A Bow To Bowie zazpívají Bowieho písně Jiří Kalousek, Veronika Vítová, Markéta Zdeňková, Martin Streško a Štěpán Janoušek. Hudební doprovod obstarají Jakub Šindler, Rasťo Uhrík, David Herzig, Petr Kalfus, Filip Spálený, Karel Mužátko a Jakub Doležal.
Proč právě v JazzDocku? „Důvod byl jednoduchý – dva dny poté, co svět obletěla zpráva o Bowieho úmrtí, jsem napsal Kubovi Zítkovi z JazzDocku, zda neuděláme nějakou vzpomínkovou akci a on odepsal, že ano,” říká kapelník Doležal, který slibuje průřez Bowieho kariérou od prvního úspěšného singlu Space Oddity až po kusy z posledních desek. „Některé věci budou trochu upravené, jiné být upravené snad ani nesmí,” dodává.
Spojení JazzDocku a hudby Davida Bowieho není při bližším ohledání nesourodé. Bowie si ke spolupráci na své poslední desce Blackstar přizval partu jazzových muzikantů, z nichž téměř všichni – Tim LeFebvre, Jason Lindner, Mark Guilliana a Donny McCaslin – na podiu věhlasného pražského klubu vystoupili.
Jo, David Bowie dokázal napsat a nahrát písničky, které byly pro mnoho lidí důležité v nejrůznějších životních situacích – a ty skladby tu zůstaly. Možná byste se i vy mohli ještě jednou ohlédnout, co říkáte?
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.