Audiokniha Solaris: měsíce rekonstrukce a citlivé zvukařiny

Máte-li rádi Solaris Stanislawa Lema, případně estetiku Andreje Tarkovského, zbystřete. K sehnání je nezkrácená audiokniha o délce celkem 9 hodin. Kromě jiného je unikátní také optikou české zvukové scény. Putování se Solaris je hluboké, atmosférické a plné významů jako vesmír sám.

Za hutnou atmosférou audioknihy, která vznikla v dílně Needles, stojí měsíce rekonstrukce a citlivé zvukařské práce. Vzniklo tak minimalistické, a přitom velmi sugestivní hudební dílo plné zajímavých ambietních ploch, zvukových efektů a melodií, které umocňuje sílu mluveného slova. "Kniha Solaris pro nás po několik měsíců byla mantrou, kterou jsme si dokola opakovali. Snažili jsme se vytvořit syntetizované prostředí, ve kterém by hlavní hrdina dokázal na Solaris žít, pohybovat se a přemýšlet, a to vše jen zapomoci syntetizátorů, samplů a exteriérních nahrávek – zkráceně řečeno, za pomoci Zvuku,“ říkají tvůrci nahrávky. A my, protože patříme k milovníkům Solarisu, jsme blažení.

Co se vlastně stalo na vědecké stanici Solaris? Stříbřitý kolos se vznáší nad planetou zcela pokrytou tajemným oceánem. Stanice je v dezolátním stavu, všichni se chovají jako šílení – všichni, až na Gebariana. Ten je mrtvý. Oceán vykazuje známky abnormální inteligence, a zatímco se Dr. Kelvin snaží rozkrýt příčinu podivného chování zbylé posádky, tajemná síla planety se pomalu vkrádá i do jeho mysli…

Zpracování Solaris Andrejem Tarkovským z roku 1972 patří k největším kultům...

Tagy: