Přejít k hlavnímu obsahu
Floex a Josef, foto: Michal Moravec
Floex a Josef, foto: Michal Moravec
ahmed -

Floexův unikát: robotický bubeník Josef vyrazil na koncertní pódia

Máte potíže s absentujícím bubeníkem? S originálním řešením přišel tým kolem Tomáše „Floexe“ Dvořáka. Robot Josef z kultovního Machinaria se stal lákadlem jeho nové koncertní sestavy. Publikum si podmanil v Táboře i Českých Budějovicích a nyní se chystá opanovat také Prahu a Brno. Výroba tohoto unikátního robotického bubeníka propojila respektované osobnosti z různých oborů. Josefa vytiskla 3D tiskárna, o jeho vítězné barevné kombinaci v hlasování rozhodli fanoušci na Instagramu.

Hlavní zásluhu na výrobě bubeníka Josefa má Dominik Jančík (XYZ project), bubeník Jakub Tengler a parta výtvarníka Adolfa Lachmana. Ti všichni Floexův původně nouzový nápad nahradit živého bubeníka robotem vzali jako výzvu. Ve výsledku vytvořili nejen Josefa, který hraje na snare, ale důmyslný systém motory ovládaných mechanických prvků, které hrají na skutečné akustické bicí. Nic podobného v našem geografickém prostoru nemá obdoby.

„Josef dal dohromady nečekané množství lidí. Nejde jen nápad a know how Dominika Jančíka, ale o úsilí širokého týmu zapálených odborníků a nadšenců. Pracovali jsme s designem atypických zvuků a mnoha speciálními díly. Jednotlivé části robota jsme vytiskli v 3D tiskárně, u Jana Krejčíře v Extreme3DPrint. Do projektu se zapojilo také několik set fanoušků na Instagramu, kteří Josefovi vybírali barvu,“ říká Floex, který po testovacích koncertech v Táboře a Českých Budějovicích nyní Josefa představí 27. listopadu na křtu alba Machinarium Remixed v pražském Paláci Akropolis a 9. prosince v brněnském Kabinetu Múz.

Společně s robotickým bubeníkem Josefem tvoří základní koncertní sestavu nového Floexova programu také zpěvačka a pianistka Sára Vondrášková aka Never Sol. Tohle trio odehraje nejen živé verze některých soundtrackových skladeb, které Tomáše Dvořáka proslavily po celém světě, ale i nové, ještě nevydané tracky a několik písní z celkového průřezu jeho tvorby. „Je to obrovské dobrodružství, které těmito koncerty rozhodně neskončí. Existuje spousta možností, jak s Josefem do budoucna experimentovat,“ dodává Floex.

Album Machinarium Remixed, na němž se nacházejí předělávky Floexových skladeb z Machinaria v podání legendární britské elektronické dvojice Orbital, německého hudebníka C418, britské post-rockové formace 65daysofstatic nebo kanadského songwritera Jima Guthrieho, vyšel ve spolupráci studia Amanita Design a vydavatelství Minority Records 16. října na vinylu a digitálně. Celý náklad vinylu (700 ks limitované jantarové edice) byl už ke dni vydání pro velký zájem rozebrán.

Jako hudebník a skladatel je Floex v poslední době mimořádně aktivní. Loni společně s Tomem Hodgem vydal ceněné album A Portrait of John Doe se symfonickým orchestrem a hudbu složil také k nové pohádkové adventuře z dílny studia Amanita Design Pilgrims (Poutníci). Pravidelně účinkuje v několika multimediálních projektech, zremixoval skladby řady respektovaných jmen světové elektronické scény a v současné době společně s Tomem Hodgem připravuje rovněž hudbu k právě natáčenému filmu Je Suis Karl německého režiséra Christiana Schwochowa.

 

Tagy Floex Jakub Tengler robot Machinarium

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

ahmed
Fanouškovské alter ego šéfredaktora. Zářezy najdete také na Radiu 1, festivalu…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY