Holubec a Cermaque: nateče jim do bot?
„Kde ostatní blouzní o originalitě, on nepřemýšlí a bez náhubku užívá života se vším, co přináší,“ napsal jsem kdysi o Jindrovi Holubcovi. „Začne-li zpívat, les možná nehoří, ale vše je na nohou, jakoby hořet mělo,“ zaznělo v recenzi na album Jakuba Čermáka. Oba mužové mají něco společného: ve shánění prostředků přes crowdfundingový Hithit jim teď už řádně teče do bot. Přitom se to možná ani jednomu nemuselo stát.
Jejich potenciální úspěch nebo neúspěch může být i zprávou pro vás. Jak správně vlastní crowdfundingové projekty načasovat? Kdy už má cenu shánět prostředky s pomocí svých fanoušků a kdy raději ještě nahrávat nízkorozpočtová dema? Je řada věcí, které předtím musíte zohlednit, abyste možná zbytečně nepřišli o kus energie a motivace pokračovat.
Jindra Holubec má mnoho hudebních poloh a východisek, v první řadě ale zůstává naprosto spontánní. To platí i v případě jeho početného projektu Jindra Holubec Y Amigos, s nímž natočil album Ča ča ča, mj. s účastí atraktivních hostů jako Peter Lipa nebo Radek Pastrňák. Souhlasím s tím, že se jedná o „energií překypující, elektrizující a pulzující, řemeslně poctivou muziku, ošlehanou latinou, jazzem, funkem, soulem a okořeněnou sugestivními hravými českými texty“, jak píšou v popisu projektu. Jenže s jeho spuštěním měl ansámbl přijít minimálně o měsíc dřív. Takto to totiž na fanoušky může působit jako nouzové řešení na poslední chvíli.
Jak řádně zargumentovat shánění prostředků na album a vlastně předplatné alba, když deska reálně vyjde a je pokřtěná dva týdny před ukončením projektu? Ano, jsou tam i jiné a velmi zajímavé odměny: půlden tréninku snowboardingu nebo longboardingu se safofonistkou Marcelou, lekce boxu s frontmanem nebo trocha ostravského punku, respektive bourání předsudků v některém z ostravských ghet. Znáte-li film Cesta ven od Petra Václava, pak zhruba víte, co vás tam čeká. V tuto chvíli by se ovšem mezi vámi pro úspěšné dokončení projektu muselo do tří dnů najít minimálně čtrnáct takových odvážlivců – a z Jindry by se tak regulérně stal zážitkově-průvodcovský specialista. Což bych mu tedy klidně i přál, stejně jako návratek části nákladů za nahrávání.
Jakub Čermák aka Cermaque a Iamme Candlewick s projektem Cosmobile hobos jsou odvážní už sami o sobě. Snad proto, že minulý projekt se Jakubovi v prosinci 2013 podařilo dokončit úspěšně. Své snílkovské srdce se tak teď rozhodl už ve velkém nasměrovat směrem k realizaci nového CD, filmového dokumentu o životě na cestě a knížku dětských říkanek současně. To vše dohromady v rámci jednoho projektu za více než 123 tisíc korun. Není ale takový plán už příliš megalomanský?
Na cestu do Evropy hodlají oba partneři a muzikanti vyrazit s obytňákem, dvěma kytarami, kamerou a roční dcerkou na palubě hned po dokončení projektu. Jenže od jeho možného úspěšného nebo neúspěšného dokončení jim ode dneška zbývá už jen deset dnů, za které musí sehnat přes 50 tisíc. Vyrazí i bez těchto prostředků, nebo částku mezi podobnými dobrodruhy seženou? Vlastně to vůbec není nereálné: stačí mezi vámi najít jen jednu kapelu, kterým Cermaque natočí animovaný spot, reklamu nebo videoklip. A že se mu třeba videoklip Loďky, který natočil pro Zrní, podařil znamenitě.
Chystá se na crowdfunding i někdo z vás? Jak vy sami vnímáte shánění prostředků prostřednictvím crowdfundingu? Pište do komentů…
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.