Tritest II: mini kytary od Martina, Furcha a Taylora
V minulém tritestu jsme ochutnali tři špičkové Taylory. Dnes se podíváme na cenový a hlavně rozměrový protipól kytar od tří prestižních značek: Martin, Furch a Taylor. Instrumenty menší, cestovní, skladné (a to někdy doslova a do písmene).
S menší velikostí se může pojit i „menší“ zvuk především v basovém spektru, ale výrobci se s tím různými způsoby docela úspěšně popasovávají. I pro srovnání s plnokrevnými nástroji jsou součástí tritestů zvukové ukázky natočené ve stejných podmínkách stejným kytaristou.
1. MARTIN LX1E
Malá kytárka na cesty, k táboráku… anebo na pódia pro 150 tisíc diváků, protože signované modely megahvězdy Eda Sheerana vycházejí právě z tohoto Little Martina. Srdce tradicionalistovo se sice příliš nerozbuší, ale srdce ekologovo naopak radostně zaplesá nad tolika, k exotickému dřevu z pralesů šetrnými materiály.
Kromě ozvučné desky z masivního smrku, je totiž krk vyroben ze Stratabondu (z 35 vrstev slepených březových dýh), který se nejprve masivně prosadil jako materiál na pažby nebo luky, než jeho výhodnou konzistenci vlastností objevili výrobci kytar. Navíc je i vizuálně zajímavý a mně se ta zatím neokoukaná „pruhovanost“ líbí.
Nultý pražec z umělého kamene Corianu od neúnavných inovátorů DuPont (např. Teflon, Nylon, Lycra) je dostatečně známý z kuchyňských desek a bezešvě tvarovaných umyvadel. Kobylkové sedlo z umělé kosti TUSQ už není žádná překvapivá novinka. Zato hmatník z richlite (kompozit na bázi papíru a pryskyřice) dokáže pořád vybudit spoustu internetových vášní, přestože se úspěšně už dlouho používal v leteckém nebo lodním průmyslu, než se prosadil i u kytarářů. Hleděl jsem na něj nejdřív trochu opatrně, ale mám ho teď čerstvě i na kvalitním Godinovi a je bezvadný, necítím žádné hmatatelné rozdíly proti pravému dřevu.
Takže jediný trochu nábytkově umělohmotný vjem způsobují luby a záda z vysokotlakého laminátu HPL a to spíš povrchovou úpravou a absencí lemování. Ale jsme v nejnižší cenové hladině nejznámějšího světového výrobce a holt taková značka už z podstaty nemůže být na úrovni nekonečných slev na odpad z hypermarketu.
Pihy na kráse zmizely v okamžiku, kdy jsem na „Martínka“ zabrnkal. Na tak malou kytaru překvapivě plný zvuk, samozřejmě posazený především do středů a bude se dobře prosazovat, zřejmě u Martinů (za těch brzy 200 let) opravdu ví jak na to.
Mini kytara, kterou si můžete složit na cestu do batůžku. Původní idea byla mít co nejmenší kytaru, která by šla bez problémů vozit na motorce. Ale přitom celomasivní a s neošizeným zvukem, což se v případě „Janičky“ bezesporu zadařilo.
Videí s jejím skládáním a nadšením, že okamžitě ladí, je na youtube přehršel a kytara postupně začíná cestovat po celém světě, jako např. s Matějem Homolou (Wohnout) do Afriky nebo si dokonce s Ohařem Sandorem Cleganem a Tormundem Obrozhoubou Zahrála o Trůny!
Pocitově je to kus poctivé práce s pohodovým zvukem, znovu až překvapivě plnohodnotným z tak malého těla, jednoduše ideální cestovní příruční zavazadlo s českým rodokmenem, které se ve světě rozhodně neztratí.
Zmenšená moderní polomasivní variace na parlor kytaru od Taylorů pro začátečníky nebo putující písničkáře aby ji mohli mít pořád po ruce. Jak již z kódu v názvu vyplývá, tak tělo je upravený tvar Grand Symphony a byla učiněna zadost i trvalé udržitelnosti v podobě nultého pražce ze syntetické kosti NuBone.
Zajímavostí je absence žebrování spodní desky, která je pouze lehce klenutá, aby šlo použít tenčí záda, což samozřejmě přináší úsporu v pracnosti a výroba je o pár kroků jednodušší.
Na zvuku se to tohle „katování kostů“ neprojevilo, a z této mini trojky byla objemově největší, což dodalo zvuku, dostatečnou plnost a všechny frekvence včetně basů. Navíc se na ni výborně hrálo, což je standardní vlastnost Taylorů. Člověk ani nemá dojem, že má v rukou nějakou zmenšeninu.
Ke všem mini kytarám je dodáván v ceně stylový gigbag, takže songwritterům nic nebrání vyrazit na cesty za inspirací. A příště si proklepneme střední řady Taylorů 314/414/514.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.