Vymazán Bratří Orffů je od nejúspěšnějšího instagramera

Hudebníci, inspirujte se, skvělý klip se dá natočit i na mobil. Půl roku po vydání svého druhého alba Šero a těsně po nominacích v cenách Anděl Bratři Orffové přichází s videoklipem v režii chlapíka, který si říká Jeera a dnes je vůbec nejsledovanějším českým fotografem na síti Instagram.

S tvůrcem videoklipu Jiřím "Jeerou" Šiftařem se kytarista Orffů Lukáš Novotný zná už od počátku devadesátých let z regionální scény krnovsko-opavských kapel. Dnes Jeera žije v Londýně a je jedním z top ten přispěvovatelů na síti Instagram. "Skladba Vymazán je základem celého alba. Od chvíle, kdy Ivan přinesl základ písničky, z období, které nepatřilo mezi jeho nejšťastnější. Přes postupné produkční usazování při nočních jamováních ve zkušebně až po živou verzi, která na našich koncertech sklízí asi největší ohlasy. A mám radost, že Jeerovo video je takovou lo-fi pocitovou a srdeční záležitostí, která nám navíc umožnila být zase po letech v tvůrčím kontaktu," říká kytarista kapely Lukáš Novotný.

Krátké záběry pocházejí převážně z londýnských finančních distriktů, stanic pod i nadzemky, ale i z University Arts London nebo vodního kanálu Regents Canal. Všechny byly pořízené na mobilní telefon a natočeny z ruky, bez použití přídavných zařízení, a pro většinu z nich bylo klíčové světlo a momentální složení davu. Například se ukázalo, že ve finanční čtvrti Canary Wharf se o víkendu pohybují úplně jiní a jinak oblečení lidé, než v týdnu. "Klip vznikal cestou do a z práce, ale udělal jsem si kvůli němu i několik zajížděk na jiné trasy. Podílel jsem se na něm já, iPhone a tři appky. Po postupném zvážení několika možných technik (např. image warping, hyperlapse, layering) se ukázalo, že ideální technikou pro tento klip je tzv. slow-motion. Testovací záběry si sedly s pomalým, nabalovaným ostinatem hlavního motivu a obrazy plné skla, oceli, betonu a proudících bezejmenných davů rezonovaly s textem o odcizení," říká Jeera. "Věci, co dělám pro Instagram, bývají hodně jasné, barevné a příjemné pro oko, už bylo ale potřeba zkusit si pro změnu něco temného. Těžko bych si představil lepší inspiraci pro něco vizuálního," dodává.