Přejít k hlavnímu obsahu
Zdroj: thezero.co.uk
Zdroj: thezero.co.uk
Jan Hamerský -

Vytiskni si vlastní kytaru

Můžete porazit strom, dopravit ho lodí do fabriky, klidně na opačném konci světa, a až tam z něj vyřezat nástroj. Anebo si ho jednoduše vytisknout jako Neil Hewitson, britský návrhář a kytarový technik. Podle svých slov stvořil bezodpadovou kytaru.

Nápadu starého jako 3D tisk je plný Pinterest i youtube. Například Sandvikovi nástrojaři vyvinuli přímo pro prominentního ničitele Fenderů nerozbitný Les Paul. Obdobný nápad dostal designér a taky bývalý kytarový technik Neil Hewitson. Jenže tomu spíš než o virál jde o kytaru na věčnost z věčného materiálu.

Hewitson na Kickstarteru vybírá peníze na zbrusu novou tiskárnu, aby spíš šetřil přírodu než kytary, i když ani tuto možnost asi nelze zcela pominout. Přeci jen chvíli pracoval jako kytarový technik pro firmu Gibson, která na sebe nedávno upozornila nehospodárným nakládáním s výrobními zmetky.

Každopádně na papíře Hewitsonova rozvaha nemá chybu. Úplně mu odpadají starosti s tím, jaké dřevo zrovna spadlo mezi ohrožené druhy, i pracným, tedy drahým hledáním odpovídající náhrady, případně administrací starších skladových zásob. 3D tisk má i slabší uhlíkovou stopu. Neodpadá jedině věčný (recyklovaný i nadále recyklovatelný) termonylon PA12. Ani při výrobě zaměřené hlavně na double cuty nepřijde nazmar jediný výřez. Nylon navíc dává křídla představivosti designérů, respektive rozmarům jejich zákazníků.

Hewitsonovu startupu zjevně hraje do karet i hrozba nevratné změny klimatu. Stále hoří rozsáhlé plochy lesní porostů v Amazonii, střední Africe i na Sibiři. Cení se tedy každý krok k nižší spotřebě dřeva, potažmo fosilních paliv. Zkrátka výborný a originální návrh. Má jen jednu drobnou vadu.

Za druhé poměrně specifický a konzervativní hudební průmysl dlouhodobě zpracovává asi jen pět procent z celkového objemu vytěženého exotického dřeva. Není těžké dovozovat reakci odvětví na Newitsonovu vizi. S velkým odporem se zatím setkala každá regulace „nepostradatelného“ palisandru a vlastně jakákoliv kytara nepřipomínající nic z ustáleného tvarosloví. Co teprve The Zero Guitars, které se míní obejít bez základního kamene akustického i elektrifikovaného zvuku a nejlevnější kousky nabízet za 620 liber (tj. cca 18 500 Kč).

Jestli půjde o průkopnický počin nebo další specializovanou malovýrobu pro gurmány, se na jistotu ukáže zkraje příštího roku. Udělat si jasnější představu o herních vlastnostech těchto atypických nástrojů půjde nejdříve po únoru 2020. Tehdy prý přijdou na trh první exempláře.

Tagy thezero guitars zero waste ekologie kytary 3D tisk

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY