Lewitt: jediným omezením je vaše fantazie
Po staletí lidstvo opakuje mantru, že všechno bylo vymyšleno. U Lewittů se tímto naštěstí neřídí: přináší do světa mikrofonů nejen další mikrofony, ale hlavně novinky. Jde o maličkosti, ovšem z maličkostí vznikají velké věci. A tyhle vám můžou občas zachránit krk ve studiu nebo zpříjemnit pracovní den v klubu. Níže uvedený text není recenzí se vším všudy. Berte ho jako souhrn předností, čím tito fešáci můžou posloužit.
Tranzistor, lampu nebo oboje?
LCT série překvapí svým rozsahem. Od „tužek“ (recenze) přes malomembránový studiový kondenzátorový mikrofon až po dosud nevídaný LCT 940. A vlastně už LCT 240, přestože se jedná o nejlevnější model, nabízí hodně peněz za málo muziky. Díky útlumu zvládá tlak až 166dB a basovým ořezem drží základ, který v novém domácím studiu nemůže chybět. Bez problémů si poradí s mluveným slovem (na podcast ideální), kytarou, zpěvem nebo dechovými nástroji.
Dál s řadou čísel roste i výbava a její kvalita. LCT 540 (recenze) má již větší 1“ vložku, což napomáhá pevnější kresbě v nižších středech. Lepší elektronika tatkéž snižuje šum (8dB). Na koncertě může skvěle posloužit pro snímání aparátů. LCT 640 dále přidává do výbavy další basový ořez. Přepínatelné směrová charakteristika od koule, přes super-kardio po osmičku, vám pomůže zachytit vždy to potřebné. Třeba odraz bicích od stropu pro trochu víc „živosti“. Lewitt tento mikrofon nazývá „referenční“, pro jeho univerzálnost a čistý neutrální projev. Hlavní výhoda dalšího z mikrofonů, LCT 840, tkví v externím zdroji a „zabarvení“ lampou vhodném pro zaoblení nižších frekvencí. Nabízí prožitek milovníkům klavírů, basových boxů a výrazných zpěvů.
Vrcholem série je typ LCT 940, který nabízí dvojí elektroniku, jak lampovou, tak tranzistorovou. Tento kousek pro fajnšmekry servíruje celou škálu tonality (a hledání samotné). Barva či nekompromisní čistota? Jediným omezením je vaše fantazie.
S MTP naživo
Dynamická kardioda MTP 240 postačí jako prvotní investice pro moderátory. Bez problémů zvládá vysoký akustický tlak. Přestože jde o nejlevnější model, schopně může fungovat nejen v klubu na karaoke, ale i ve zkušebně. MTP 340 zase doplňuje škálu live kondenzátorových „handek“ o dostupný a přesto kvalitní kousek. Prokreslené vyšší středy nabízí vhodné využití u jazzu apod., ve kterém jde o přenos nejjemnějších nuancí interpreta. Ruku v ruce vás musím varovat před vyššími přeslechy na malých vnitřních podiích.
Lepší upevnění vložky u MTP 540 potlačí veškeré manipulační ruchy, takže ulehčí práci zvukaři se selektivním „krouháním“ v nižších pásmech. Detail v nižších středech napovídá ideálního společníka – mužský hlavní zpěv. S radostí snáší operní tenor i mohutný growling a tvoří tak univerzální základ výbavy na koncert. MTP 840 je pak snad prvním dynamickým mikrofonem využívajícím fantomové napájení. Vnitřní zesilovač nabízí zesílení až 12db a tři pozice basového ořezu (vypnuto, 12db/oct@150hz, 12db/oct@250hz). Mikrofon samozřejmě funguje i bez napájení.
Nová architektura MTP 940 vychází z předpokladu studiového zvuku interpretovaného naživo. Díky kondenzátorové dvojvložce přináší na trh možnost přepínatelné směrové charakteristiky (od rozšířené kardiody po superkardiodu) a vysoké výstupní napětí. Samozřejmostí je ořez a schopnost snášet vysoký akustický tlak 156dB SPL.
U posledních dvou zmiňovaných modelů přichází Lewitt jako první na světě s ovládacími prvky umístěnými uvnitř hlavy vedle mikrofonní vložky. Pro případnou kontrolu nastavení jsou zvenku na těle mikrofonu umístěny ledky. Shrnuto sečteno: nabídka je prostě široká a možnosti obrovské. Ať už do studia , zkušebny nebo jako nedílná součást kapelového zvuku...
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.