Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Suhr: moderní nástroje s tradičním fortelem

O kytarách Suhr už slyšel patrně každý, kdo se v tomto oboru pohybuje. I přes poměrně krátkou dobu existence si firma rychle vydobyla velmi slušné renomé a na její nástroje hrají často ti nejlepší z nejlepších. Pojďme si udělat malou procházku historií firmy a podívat se na některé zajímavosti a novinky v jejím výrobním portfoliu.

Americká společnost Suhr Guitars (JS Technologies) byla založena v roce 1997 v Kalifornii. Ovšem její zakladatel John Suhr, se stavbou kytar zabýval již mnohem dříve. Nejprve pracoval jako opravář kytar v New Yorku a v roce 1974 začal pracovat také na samotné stavbě nástrojů. O deset let později vznikl první nástroj se značkou Suhr Custom. Se svým tehdejším společníkem Rudy Pensou vyráběl a prodával své nástroje pod názvem Pensa-Suhr a pod tímto názvem také vznikl i první podpisový model – pro samotného Marka Knopflera z Dire Straits.

Tím se Suhr uvedl mezi velká jména hudební scény a o jeho nástroje se začali zajímat i takoví hráči jako Eric Clapton (ten paradoxně získal svůj první nástroj postavený Johnem Suhrem jako dar od Marka Knopflera a s Johnem se prvně setkal až o mnoho let později při stavbě zesilovače, v době kdy John pracoval jako master builder ve Fender Custom Shopu), Lou Reed či Peter Frampton.

V roce 1991 se John Suhr přestěhoval do Los Angeles a kromě výroby kytar se začal soustředit i na výrobu zesilovačů a dalšího kytarového příslušenství. Předzesilovač Custom Audio Electronics 3+, který navrhl ve spolupráci s Bobem Bradshawem, používal například i Steve Lukather z kapely Toto. Do roku 1994 postavil John Suhr zhruba 50 kytar, které dnes patří k velmi vzácným a vyhledávaným, neboť byly stavěny povětšinou přímo na zakázku. Od roku 1995 do roku 1997 pracoval Suhr jako senior master builder ve společnosti Fender, kde nasbíral velkou řadu cenných zkušeností. Vybaven obrovskými znalostmi o stavbě kytar, opustil v roce 1997 společnost Fender a spolu se Steve Smithem založil vlastní společnost Suhr Guitars. Steve Smith měl přehled o nejmodernějších CNC strojích a jejich programování a toho hodlali oba pánové využít při stavbě moderně zpracovaných a přitom co možná nejtradičnějších nástrojů. Kromě nástrojů samotných, začal také John Suhr s produkcí vlastních snímačů a jeho snímače si na zakázku nechávají vyrábět i takoví umělci jako Scott Henderson, Pete Thorn, Doug Aldrich či Bill Frisell. Pověst značky Suhr se rychle šířila a John Suhr uváděl prakticky každý rok na trh nový model, který bylo navíc vždy možné přizpůsobit konkrétnímu přání zákazníka.

Od roku 2004 se výrobní portfolio firmy rozrostlo i o zesilovače. V roce 2005 představil Suhr světu inovativní novinku v podobě sigle coil snímače SSC (Silent Single Coil), který využívá sekundární cívku k potlačení charakteristického brumu jednocívkových snímačů. Podobné snímače sice v té době již nabízelo více firem, ovšem jedinečnost Suhrova patentu, který vznikl ve spolupráci s Illitch Electronics, spočívá v prakticky nulovém negativním ovlivnění zvukových vlastností snímače. Pouze vymizí nežádoucí brum. V této době také zahájil spolupráci s kytaristou Dougem Aldrichem na vývoji silných humbuckerů, určených pro agresivní rockovou hru. A pozadu nezůstala firma Suhr ani co se týče kytarových efektů. V její nabídce naleznete hned několik typů zkreslovacích i modulačních efektů na špičkové úrovni. Stejně jako v případě kytar a zesilovačů, sází i na tomto poli na spojení nejmodernějších technologií a zároveň poctivého, fortelného přístupu k výrobě.

Malý průřez tím nejzajímavějším, co značka Suhr nabízí

Stěžejní produkcí firmy Suhr jsou samozřejmě kytary, které se dělí do šesti základních řad – Standard, Classic S, Classic T, Classic JM, Modern a Modern T. Jak si lze celkem snadno odvodit, řady s příponou S vycházejí konstrukčně z kytar typu Stratocaster, řady s příponou T z modelů Telecaster a přípona JM pak označuje modely založené na principu kytar Jazzmaster. Řady Standard a Modern pak spadají do kategorie označované jako superstrat. Napříč všemi řadami se pak prolínají signované modely, které se váží k takovým jménům jako je Scott Henderson, Andy Wood, Ian Thornley, Pete Thorn nebo Mateus Asato.

Jedním z nejoblíbenějších modelů je bezesporu Suhr Standard Plus HSS, který v sobě spojuje vše, kvůli čemu jsou kytary typu superstrat tolik vyhledávané. Tedy rychlý a pohodlný krk, oblíbenou HSS (humbucker – singl – singl) kombinaci snímačů a ostré kontury těla. Kytara disponuje jednozvratným tremolem Gotoh 510 a zamykatelnými mechanikami Suhr Locking.

Milovníci tradičnějších tvarů jistě rádi sáhnou po Suhr Classic S SSS, kterou jsme nedávno prověřili v redakčním testu. Klasické tvary i konfigurace snímačů dává vzpomenout na zlatá 60. léta a uspokojí všechny, co hledají klasický zvuk kytar Stratocaster, zde ovšem díky systému SSC bez všudypřítomného brumu, což je jedno z mnoha plus nástrojů Suhr. A kdo přeci jen chce i od Stratocastera trochu hutnější zvuk, může sáhnout po verzi osazené humbuckerem na pozici u kobylky.

Kdo rád „telecí“, ten může vyzkoušet některý z nástrojů řady Classic T či Modern T. Řada Modern T zahrnuje dva podpisové modely Andyho Wooda, přičemž jeden model je osazen klasickou pevnou kobylkou a dvěma singly a ten druhý je osazen dvěma humbuckery Thornbucker a jednozvratným tremolem. A pro milovníky úplných tradic je k mání například model Suhr Classic T Antique SS, osazený tradičními Alnico V snímači a pevnou tříkamennou kobylkou. Kytara rovněž prošla redakčním testem na výbornou.

Co se signovaných modelů týče, měl jsem možnost si v nedávné době důkladně osahat model určený pro Scotta Hendersona – Suhr Scott Henderson SFG, který se od základního modelu řady Classic S liší odlišně umístěnou kabelovou zdířkou, tremolem alá Fender na šesti šroubech a osazením snímači ML (Mike Landau) Standard, které jsou rovněž opatřeny technologií SSC. A byl to věru požitek, hrát na takový nástroj.

Na poli zesilovačů se pod značkou Suhr můžeme setkat jak s klasickou hlavou, tak s kombem. Samozřejmostí je celolampové provedení a ručně pájené obvody. I v tomto případě můžeme nalézt v nabídce signované aparáty a to sice model PT15 I.R. nebo model PT 100, které oba patří kytaristovi Pete Thornovi. Co se týče kytarových hlav nabízí firma Suhr model Hedgehog o výkonu 50W, populární nízkovýkonovou a velmi variabilní řadu Badger se zesilovači o výkonu od 18W do 35W, retro edici Suhr SL 67 a 68 o výkonu 50W a 100W a konečně i řadu Bella, která v sobě zahrnuje i dvojici klasických komb. Co se kabinetů týče, můžete volit mezi boxy osazenými jedním 12" reproduktorem Celestion nebo dvěmi 12" reproduktory téže značky, přičemž značná část zesilovačů má k sobě příslušný, na míru vyladěný reprobox.

A konečně co se efektů týče, tak zde nám Suhr nabízí kvalitu na butikové úrovni, a to jak na poli zkreslení, tak na poli modulačních efektů. Milovníci zkreslených tónů si mohou vybírat z několika druhů overdrive (např. Shiba Drive nebo signovaná verze tohoto pedálu, upravená speciálně podle potřeb kytaristy Kiko Loureira z Megadeth). A kdo dává přednost ještě ostřeji nabroušeným zvukům, přijde si na své u efektů z řady distortion, kterou prezentují krabičky Riot a vynikající efekt Eclipse, který nabízí hned dva typy zkreslení a to jak overdrive, tak distortion. Pokud máte rádi 60. léta a zvuk krabiček fuzz, určitě vás nenechá chladným řada Rufus, která ovšem stejně jako všechny ostatní výrobky Suhr kombinuje staré s novým a tak i milovníci stylu grunge si s touto řadou krabiček budou rozumět. Pro jednoduché nakopnutí signálu je zde řada boost, prezentovaná krabičkami Dual Boost a Koko Boost. S kompresí vám pak pomůže krabička Koji Comp. Z modulačních efektů máme na výběr z analogového multifunkčního chorus/vibrata Alexa a z tremola Jack Rabbit.

Ať už se vám dostane do ruky kterýkoliv výrobek s logem Suhr, vždy si můžete být jisti precizní kvalitou nejen zpracování, ale i zvuku a použitých materiálů. A je to právě spojení nejmodernějších technologických postupů a metod při výrobě, které spolu s nezanedbatelným podílem poctivé, fortelné práce dělá z výrobků Suhr tak vyhledávaný a ceněný artikl.

Tagy Suhr John Suhr příběh značky

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY