Williams, Cash, Sheeran: tři značkové modely od Martina
Tyto tři ikony jsem v medailonku kytar Martin jen krátce zmiňoval. Proto se tentokrát zaměřím víc na jejich nástroje a hlavně použité materiály a konstrukční řešení. Obojí totiž o vývoji starobylé značky a hudebního trhu vypovídá možná víc než o osobních preferencích.
HD-28V
Původní model Hanka Williamse (1923-1953) vznikl dávno před rokem 1966, kdy téměř vymýcený brazilský palisandr nahradil jeho vzdálený východoindický příbuzný. Není se čemu divit. Jedno z doslova nejhustějších dřev na planetě (po vysušení až 900 kg/m3) má úctyhodné vlastnosti. Odolává opotřebení, nevyžaduje povrchovou úpravu a disponuje plnými znělými basy. Proto také od roku 1992 podléhá té nejpřísnější ochraně CITES.
Současné custom variantě HD-28V taktéž (na rozdíl perleťové výzdoby nebo kostěného nultého pražce) chybí pickguard z pravé želvoviny zakázané v 70. letech. Status nástroje z nejvyšší řady tedy dnes definuje především přívlastek u východoindického palisandru („ručně vybíraný“), když už ani ten neroste v pralese, ale na plantáži. Top je totiž vyřezaný ze standardního smrku Sitka, těžkého a tuhého dřeva, jež dává stálejší a sevřenější zvuk, vhodný pro poklidnou i důraznou hru.
D-35 Johnny Cash
První Martinova kytara s leštěným černým finišem. Negativ ale HD-28V nepřipomíná pouze navenek. Na výrobu ozvučnice padl Engelmannův smrk s lehčím a ne tak tuhým dřevem, které víc rezonuje, a proto přeznívá víc než Sitka. Tón je tudíž barvitější, delikátnější a s výraznějšími středy, jež o výšky a basy doplňuje chybějící vroubkování žeber, typické pro HD-28V. K tělu s takovýmto žebrováním by v naprosté většině případů přiléhal krk s rybinovým spojem, to však chybí. Na konci krku se totiž nachází oblý spoj, typický víc pro Les Paul než Dreadnought. Tato anomálie ale spíš zlepšuje herní komfort než zvuk, na který má větší vliv i Cashův podpis před posledním pražcem.
Martin Ed Sheeran
Dave Matthews si na nechal do hmatníku Taylorovy vlajkové kytary 914ce vysázet nick mrtvého kámoše, LeRoie „(groo)gruxe“ Moora (1961-2008), Ed Sheeran Martina zašel ještě dál. Místo ikonického Dreadnoughtu si u něj nechal složil tříčtvrteční Gibsonovo Jumbo a do topu ze smrku Sitka vlisovat X (jako Multiply, pro Sheerana průlomové album z roku 2014) z vzácného, a proto ukrutně drahého havajského dřeva koa, z něhož se jinak dělají ukulele.
Zbytek kytary Martin je hlavně z přepychového papundeklu. Rezonanční deska a hmatník z Richlitu, ekologicky šetrné kompozitní alternativy ebenu. Tělo zase z vysokotlakého laminátu HPL. První bakelitu podobný materiál má skoro nulovou tepelnou roztažnost. Proto se uplatnil hlavně ve výrobě leteckých součástek a sportovního vybavení. HPL se zas uchytil v nábytkářství a především výrobě billboardů, což je zrovna v souvislosti s živým reklamním poutačem Sheeranem kouzelná ironie osudu.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.